Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

 


Wnętrze Twojego mieszkania wymaga remontu / wykończenia, a Ty zastanawiasz się, od czego zacząć? Dowiedz się, kiedy warto zatrudnić architekta wnętrz i jakie są tego zalety. W dzisiejszym wpisie obalam mity związane z branżą projektową. Odkryj, co jest lepszym rozwiązaniem - aranżacja wnętrz na własną rękę czy konsultacja z projektantem?


Architekt wnętrz - fakty i mity

Najczęstszym powodem, dlaczego klienci nie decydują się na skorzystanie z pomocy architekta, są koszty. Panuje powszechne przekonanie, że korzystanie z usług specjalistów z branży budowlanej wiąże się z wysokimi wydatkami. Architekt wnętrz kojarzony jest z fanaberią bogatych, najnowszymi trendami, drogimi kosztami materiałów wykończeniowych czy pomysłami nie do zrealizowania. W rzeczywistości sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Rolą architekta jest pomoc w doborze odpowiednich rozwiązań dopasowanych do konkretnej przestrzeni. Priorytetem jest zapewnienie komfortu inwestorom zarówno w sferze funkcjonalnej projektu, jak i psychicznej, wiążącej się z trudnością w aranżacji przestrzeni. Faktem jest, że usługi każdego specjalisty kosztują, niezależnie czy jest to układanie płytek lub wykonanie instalacji elektrycznej. Doświadczony architekt wnętrz jest w stanie dopasować koszty realizacji projektu, w tym materiałów wykończeniowych, proporcjonalnie do budżetu swojego klienta.

Tak naprawdę koszty wykończenia mieszkania zależne są od metrażu mieszkania. Można przyjąć, że oscylują od 3 tysięcy złotych za m2. Taka cena nie wydaje się wygórowana, gdy koszt samego mieszkania liczony jest w setkach tysięcy złotych. Projekt wnętrza mieszkania może kosztować od około 200zł/m2, co stanowi zaledwie ułamek kosztów całkowitych remontu. Dlatego mitem jest fakt, że projekt wnętrz zawsze jest bardzo drogi, a jego zaletą jest oszczędność czasu jak i środków na przemyślane i docelowe rozwiązania. Dobry projektant wnętrz wykazuje się umiejętnością słuchania i zrozumienia potrzeba swoich klientów, dzięki czemu jest w stanie zaproponować rozwiązania niemal na każdą kieszeń.

Loftowa kuchnia z akcentami stylu skandynawskiego
Realizacja projektu loftowego apartamentu we Wrocławiu — kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej zdjęć


Kiedy warto zatrudnić architekta wnętrz i jakie są tego zalety?

Proces projektowania to nie tylko wybór koloru ścian i ustawienia mebli; tak naprawdę kompleksowy projekt wnętrz składa się z kilku etapów. Przystępując do współpracy, dobry architekt wnętrz stara się zrozumieć i poznać potrzeby przyszłych mieszkańców, preferowany styl oraz oczekiwania względem projektu. Następnie proponuje rozwiązania dopasowane do konkretnego mieszkania, przygotowując koncepcję wnętrza na podstawie poglądowego zbioru inspiracji projektowych.

Po głębokiej analizie potrzeb swoich klientów projektant wnętrz przystępuje do rozpoczęcia prac projektowych, które nie tylko uwzględniają funkcjonalność pomieszczeń, ale również łączą inne branże, związane z instalacją elektryczną, wodno-kanalizacyjną czy projektem mebli na wymiar. Dzięki temu projekt mieszkania jest realizowany w sposób spójny w myśl przewodniej idei projektanta. Usługi architekta wnętrz obejmują również nadzór autorski, obejmujący kontrolę realizacji projektu przez wykonawców zgodnie z założeniami — wielu klientów decyduje się również na korzystanie z tej dodatkowej opcji.

Kolejną zaletą usług projektowych jest oszczędność czasu. To po stronie architekta leży dopasowanie i dobór odpowiednich rozmiarów sprzętów AGD, sanitariatów czy drzwi i podłóg. Dzięki pomocy specjalisty nie musisz spędzać długich godzin w sklepie, szukając materiałów i sprzętów dopasowanych pod wymiar Twojego mieszkania. Kolejnym ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego oświetlenia przez specjalistę, czego szczególnie nie należy bagatelizować na etapie planowania wnętrza własnego mieszkania. Odpowiednia barwa światła, poziom jej natężenia, a przede wszystkim wyznaczenie stref oświetlenia jest kluczowe do utrzymania, m.in., zbalansowanego poziomu nastroju czy motywacji do pracy.


Realizacja projektu mieszkania w stylu glamour
Realizacja projektu wnętrz glamour we Wrocławiu — kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej zdjęć


Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Korzystanie pomocy projektanta jest szczególnie polecane dla osób, które nie wiedzą, jak urządzić własne mieszkanie, jakie rozwiązania będą odpowiednie oraz na co zwracać uwagę, podczas remontu. Projektant wnętrz na podstawie wieloletniego doświadczenia jest w stanie wyłapać niuanse, które mogą być krytyczne dla realizacji ogólnej koncepcji projektu jak np. przesunięcie instalacji wodnej w łazience w celu zaproponowania bardziej funkcjonalnego układu dla wnętrza.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy warto zatrudnić architekta wnętrz, odpowiedź jest prawie jednoznaczna. Warto zasięgnąć pomocy specjalisty, co pozwoli uniknąć zbędnych komplikacji na późniejszych etapach pracy związanych z czysto technicznymi zagadnieniami. Kompleksowy projekt wnętrz Twojego mieszkania to inwestycja w komfort Twojej codzienności — niejednokrotnie pisałam o tym, jak duży wpływ wywiera na nas przestrzeń, w której żyjemy.

Dla osób, które nie są pewne, co chcą osiągnąć we wnętrzu i jaki pragną klimat zbudować lub mają wątpliwości związane z np. instalacją elektryczną czy układem przestrzennym, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja online z architektem wnętrz. W ramach konsultacji projektant wskaże Ci właściwy kierunek działania, poddając wcześniej analizie układ funkcjonalny Twojego mieszkania. Dowiesz się też, jakie materiały, kolorystykę oraz rozwiązania zastosować w urządzanej przestrzeni. Więcej na temat mojej oferty znajdziesz tutaj.

3 komentarze:

 1. Czy warto? Moim zdaniem warto. Sama nie zdecydowałam się na taką pomoc z uwagi na nieco ograniczone fundusze. Jednak jakbym miała możliwość skorzystania z takiej pomocy, to na pewno bym skorzystała.

  Mam koleżanke, która wykańczała mieszkanie z pomocą architekta wnętrz i jest bardzo zadowolona. Odwiedziłam ją ostatnio w jej mieszkaniu i wyglada to naprawdę ładnie.

  Jeśli szukacie inspiracji polecam stronę:
  https://arcydom.pl/

  Można znaleźć tutaj wiele ciekawych pomysłów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Własny dom to coś pięknego! Też chcemy iść na swoje, ale myślimy raczej o domku z rynku wtórnego. Chciałabym żeby biuro nieruchomości kraków pomogło nam szukać domu w dobrej lokalizacji i przystępnej cenie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © JEDYNE.TAKIE.WNĘTRZA , Blogger