5 najczęstszych błędów w aranżacji łazienki

 


Planujesz remont swojej łazienki? Poznaj 5 najczęstszych błędów w projekcie łazienki i dowiedz się, na co zwracać uwagę, podczas metamorfozy wnętrza Twojego mieszkania.1. Zbagatelizowanie konsultacji z instalatorem

Błędy najczęściej wynikają z niewiedzy, dlatego przed przystąpieniem do prac remontowych niezwykle  ważna jest  konsultacja  z  instalatorem. Zasadniczo w blokach nie można ingerować w instalacje/piony wentylacyjne. Remontując łazienkę, konieczne jest wykonanie odpowiedniego spadku posadzki do odpływu liniowego, aby woda spływała, a nie zalewała podłogi. Istotny jest również wybór wysokiej jakości stelaża podtynkowego do wc, aby uniknąć awarii i trudnej wymiany w przypadku, gdy jest on wykończony płytkami. Pamiętaj także o zastosowaniu odpowiedniego zestawu baterii wannowo-prysznicowej do napełniania wanny - typowe baterie prysznicowe nie mają wylewki wody.


2. Brak odstępów między sanitariatami

Zachowując odpowiednie odległości pomiędzy sanitariatami, zadbasz o funkcjonalność Twojej łazienki. Między szafką umywalkową a wanną/kabiną prysznicową  zachowaj  odległość  min. 8 cm, aby móc ją swobodnie umyć. Najczęściej występującymi innymi problemami w aranżacji łazienki są m.in.: stawianie pralki pod blatem umywalki w zbyt bliskiej odległości do miski wiszącej, przez co w razie awarii utrudnione jest jej wyciągnięcie; zabudowywanie pralki w sposób uniemożliwiający otwieranie drzwi i szufladek z uwagi na zawiasy; nieproporcjonalny wybór wielkości umywalki do szafki oraz błędny rodzaj baterii umywalkowej.


3.  Niewłaściwy dobór materiałów

Wybór dedykowanych materiałów do łazienki, będącej pomieszczeniem o podwyższonym stopniu wilgotności to fundament bezpieczeństwa użytkowania wnętrza. W przypadku zastosowania na posadzce prysznicowej płytek gresowych bez klasy antypoślizgowości istnieje ryzyko wypadku. Miejsca styku mebli z wodą powinny być zabezpieczone silikonem, zaś same meble lakierowane na krawędziach, dedykowane do łazienek. Często spotykanym błędem w aranżacji łazienki jest również wykorzystanie płytek o strukturze 3d, na której zamontowana jest bateria, przycisk wc, meble - w takiej sytuacji powstają między sanitariatami szczeliny, dlatego należy wcześniej zastanowić się, jak można ich uniknąć.


4.  Nieprawidłowa wentylacja

Bardzo ważnym aspektem w aranżacji łazienki jest odpowiednie odprowadzanie wilgoci z pomieszczenia. Obfite skraplanie pary wodnej może prowadzić do pleśni i zagrzybień, groźnych dla naszego zdrowia. Aby tego uniknąć, nie powinno się zabudowywać/zastawiać meblami kratek wentylacyjnych. Pamiętaj o wykonaniu ewentualnych nacięć w meblach, pozwalających zachować prawidłową cyrkulację powietrza. W łazience stosuj drzwi z podcięciem wentylacyjnym oraz nie zapominaj o regularnym czyszczeniu kratek.


5. Błędny plan oświetlenia

Jednym z najczęściej popełnianych błędów aranżacyjnych jest dobór nieodpowiedniego oświetlenia w łazience. Prawidłowy plan oświetlenia stanowi światło ogólne, na które składają się górne lampy, oraz oświetlenie wokół lustra. Dodatkowym atutem jest ambientowe oświetlenie ledowe ukryte w suficie lub meblach, wprowadzające przyjemny klimat. Przy lustrze bardzo ważne jest równomierne oświetlenie dla kosmetyki twarzy. Często spotykanym błędem jest oświetlanie lustra tylko z jednej strony. Aby tego uniknąć, zaleca się umieszczenie lamp po jego obu stronach. Ponadto w łazience stosuje się neutralną, białą barwę światła oraz oprawy o wysokiej klasie wodoodporności (np. IP65).


Która wskazówka okazała się dla Ciebie najbardziej pomocna? A może posiadasz już doświadczenie związane z aranżacją wnętrz i chciałbyś/chciałabyś dodać coś od siebie na ten temat? Podziel się ze mną swoją opinią! Jeśli wciąż masz wątpliwości dotyczące metamorfozy Twojego mieszkania, rozważ konsultacje online z architektem wnętrz, które pomogą Ci dostrzec kierunek zmian wnętrza Twojego domu oraz dowiesz się, jak rozwiązać poszczególne problemy od strony technicznej. Dzięki konsultacji online z projektantem wnętrz uzyskasz również pomoc w doborze materiałów, kolorystyki i poznasz realne możliwości aranżacji urządzanej przestrzeni. Dowiedz się więcej o mojej ofercie lub napisz do mnie wiadomość.


JedyneTakieWnętrza

Projektowanie wnętrz

/ Stacjonarnie w Gdańsku, Trójmieście i okolicach /
/ Regularnie w Krakowie /
/ Zdalnie w Warszawie, we Wrocławiu, bez ograniczeń w całej Polsce /

tel. 509 470 698
biuro@jedynetakiewnetrza.pl

2 komentarze:

 1. A ja polecam zdecydowanie się na architekta wnętrz. Zdecydowanie przed elektryka oraz instalacjami sanitarnymi, ja niestety musiałem sam rozplanować wszystkie gniazdka, włączniki oraz instalacje ponieważ zaspałem z nawiązaniem współpracy z projektantem wnętrz. Drugi raz projektanta szukałbym już na etapie budowy ścian poddasza użytkowego.
  W mojej sytuacji projektant musi się względnie dopasować do tego co jest.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli szukacie ciekawych pomysłow na elewację, polecam deskę elewacyjną:
  https://wolszon.pl/

  Na stronie jest wiele ciekawych aranżacji.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © JEDYNE.TAKIE.WNĘTRZA , Blogger