Norweskie fiordy, chłód północy, lasy i jeziora, czyli ponadczasowy styl skandynawski

Korzenie stylu skandynawskiego leżą w naturze i kulturze Norwegii. Fiordy, czyli głębokie zatoki wcinające się w głąb lądu, bujne, dziko rosnące rozległe lasy oraz nieskazitelna tafla wody pięknych jezior to główne inspiracje przy projektowaniu wnętrz skandynawskich. Bazą są naturalne materiały, priorytetem jasna, przejrzysta i funkcjonalna przestrzeń, a myślą przewodnią - mniej znaczy więcej. Idea ta wywodzi się z kultury życia samych Skandynawów, którzy uwielbiają minimalizm i prostotę.


Istotnym elementem, którego nie może zabraknąć w aranżowanej przestrzeni są dodatki w jasnych, stonowanych kolorach wykonane z wełny, lnu i bawełny - koce, poduszki, narzuty, które miedzy innymi budują przytulną atmosferę. Charakterystyczną cechą stylu skandynawskiego jest wykorzystywanie naturalnych materiałów, dbając jednocześnie o środowisko.


W skandynawskich wnętrzach dominuje biel i szarość, drewno oraz akcenty morskiej zieleni. Skandynawie stawiają na jasne kolory, odbijające światło oraz duże przeszklenia. Ten zabieg nie tylko powiększa optycznie projektowaną przestrzeń, ale też pozwala, aby więcej naturalnego światła wpadało do wnętrza mieszkania.

Skontrastowanie jasnych kolorów poprzez wprowadzenie intensywnej barwy to idealny sposób na ożywienie projektowanej przestrzeni i dodanie jej charakteru. To propozycja dla tych, którzy uwielbiają minimalizm, ale jednocześnie chcą wprowadzić do swojego mieszkania mocniejszy akcent.


Styl skandynawski charakteryzuje się eklektyzmem i pozwała łączyć elementy vintage z nowoczesnością. Meble w stylu retro dodają pomieszczeniu przytulnego, domowego i sentymentalnego charakteru, a w połączeniu z drewnem  i jasnymi barwami tworzą spójne i harmonijne wnętrze.Designerskie elementy to propozycja dla tych, którzy uwielbiają minimalizm i jego modernistyczne korzenie, tkwiące w nowatorskich, industrialnych rozwiązaniach. Sekret tkwi w szczegółach - np. w meblach lub oświetleniu.


Sypialnia w stylu skandynawskim może być ascetycznie biała i minimalistyczna, jak i też w pastelowych, stonowanych kolorach. Żółta barwa dobrze współgra z jasnym drewnem i wpisuje się w przestrzeń na tle szarych i jasnoniebieskich kolorów, nawiązujących do gładkiej i czystej tafli norweskich jezior.


Wzorzyste płytki w łazience, biel i jasne drewno to niezawodny przepis na skandynawską łazienkę - każdy miłośnik klimatów norweskich fiordów i chłodów północy się tutaj odnajdzie.


Dla tych, co uwielbiają również dziką naturę lasów i skandynawskich jezior turkus i ciemne drewno w połączeniu z bielą pozwolą przenieść się podczas kąpieli w norweskie klimaty.

Są tutaj miłośnicy wnętrz skandynawskich? Co najbardziej Wam się podoba w tym stylu? Dajcie znać w komentarzach :)
Copyright © JEDYNE.TAKIE.WNĘTRZA , Blogger