Projekt łazienki: jak go wykonać i na co zwracać uwagę?

 

Skandynawska łazienka z wanną.

Łazienka to dla wielu osób ulubiona przestrzeń w domu. To miejsce, które pozwala zmyć z siebie problemy dnia codziennego, jednocześnie nas relaksując. W przypadku planowania generalnego remontu projekt łazienki może okazać się jednak nie lada wyzwaniem. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników — od praktycznych potrzeb, takich jak instalacja wodno-kanalizacyjna oraz okablowanie elektryczne, po dodatki estetyczne, takie jak płytki czy kolory farb. Specjalnie dla Ciebie zebrałam kluczowe elementy, które są niezbędne dla procesu projektowego. Dowiedz się, jak wykonać projekt łazienki i na co zwracać szczególną uwagę.

 

Projekt łazienki: od czego zacząć? Określenie potrzeb

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, decydując się na samodzielny projekt łazienki, jest zastanawianie się, czego tak naprawdę oczekujesz od własnej łazienkowej przestrzeni. Preferujesz długie, odprężające kąpiele w wannie czy może wolisz szybki, energetyczny prysznic w kabinie? W gruncie rzeczy to właśnie wybór konkretnej kabiny prysznicowej lub wanny dyktuje kolejne wytyczne dla procesu projektowego. Następnie rozważ prace hydrauliczne i elektryczne — są one niezbędne, aby wszystko działało zgodnie z planem. Uwzględnij prawidłowe oświetlenie w łazience. Przemyśl również inne funkcje, jakie oferują pojemne szafki oraz lustra, pozwalające na optyczne powiększenie wnętrza. Pamiętaj także o pozostałych elementach takich jak wieszaki na ręczniki czy dozowniki do mydła, przekładające się na wyższy poziom komfortu związany z funkcjonowaniem w Twojej przestrzeni. Na koniec zastanów się, jak duży budżet uwzględnia Twoja metamorfoza łazienki i czy jesteś w stanie wykonać dowolną pracę samodzielnie, co z kolei pomoże obniżyć koszty realizacji.


Skandynawska łazienka z wanną.
Projekt skandynawskiej łazienki w Warszawie — kliknij tutaj, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Estetyka i funkcjonalność – projekt łazienki krok po kroku

Gdy wiesz już, co powinien zawierać projekt łazienki, nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, jak ma wyglądać Twoja wymarzona przestrzeń. Rozważ zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne elementy podczas planowania swoich wyborów projektowych, takie jak np. kolory w łazience. Klasyczna biel jest zwykle postrzegana jako czysty i sterylny kolor, który dobrze sprawdza się w pokoju kąpielowym oraz sprzyja utrzymywaniu powierzchni w czystości. Jednak biała łazienka może również sprawiać wrażenie surowej i zimnej. Z tej racji zaleca się łączyć białe elementy z cieplejszymi kolorami, aby uzyskać bardziej przyjazną atmosferę w aranżowanej przestrzeni. W tym celu stosuj w łazience akcenty odważnych kolorów, które przełamią monotonię stonowanych barw.


Skandynawska łazienka z wanną.
Projekt skandynawskiej łazienki w Warszawie — kliknij tutaj, żeby zobaczyć więcej zdjęć


Projekt łazienki a Twój budżet

Aby zaoszczędzić pieniądze na projekcie łazienki, rozważ samodzielne wykonanie niektórych prac, np. hydraulicznych lub elektrycznych. Wiele komponentów projektu łazienki jest łatwych do zainstalowania, jeśli masz odpowiednie narzędzia; instalacja przewodów elektrycznych lub instalacja zlewu zajmie tylko kilka godzin, jeśli wiesz, co trzeba zrobić. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy sobie poradzisz, rozważ skorzystanie z pomocy elektryka lub hydraulika, który wykona tę pracę za Ciebie. Z dostosowaniem przestrzeni do Twoich indywidualnych potrzeb pomoże Ci doświadczony architekt wnętrz. Gdańsk to miasto, w którym znajdziesz siedzibę pracowni Jedyne Takie Wnętrza. To właśnie tutaj powstają projekty, których efekty możesz obejrzeć tutaj. Wbrew pozorom, skorzystanie z usług projektanta nie musi być drogie. Wszystko zależy od zastosowanych materiałów. Dobry projektant wnętrz będzie w stanie zaproponować rozwiązania skrojone na Twoją kieszeń, uwzględniając osobiste preferencje i potrzeby. Po co działać na własną rękę i ryzykować błędem projektowym, skoro można skorzystać z pomocy profesjonalisty? Dowiedz się, dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz.


Skandynawska łazienka z wanną.
Projekt skandynawskiej łazienki w Warszawie — kliknij tutaj, żeby zobaczyć więcej zdjęć


Wiesz już, jak stworzyć przestrzeń, która spełnia wszystkie Twoje wymagania, a jednocześnie jest estetyczna dla oka. Zdecyduj o tym, jak ma wyglądać Twoja wymarzona przestrzeń łazienkowa i… działaj! A jeśli wciąż masz wątpliwości odnośnie konkretnego problemu projektowego, umów się na konsultację z projektantem wnętrz, który wskaże Ci właściwy kierunek działania.

 

1 komentarz:

  1. Łazienkę projektowałam sama :) Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, w sieci jest bardzo wiele przykłądowych projektów łazienek. Polecam wejść sobie na pewno na stronę pinterest - na portalu jest bardzo wiele przykładowych aranżacji, można zobaczyć co jest obecnie na topie. Radziłabym jednak postawić na neutralne barwy. Kolory takie znacznie lepiej znoszą upływ czasu. Odradzam mocniejsze agresywne odcienie.

    Jeśli macie możliwość, polecam zastanowić się nad zamontowaniem odpływu liniowego:
    https://lazienka-rea.com.pl/odplyw-liniowy-rea-neo-slim-pro-black-100.html

    Kabina walk in jest bardzo wygodna w użytkowaniu oraz łatwa w czyszczeniu.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © JEDYNE.TAKIE.WNĘTRZA , Blogger