DREWNO W ŁAZIENCE - JAKI RODZAJ DREWNA WYBRAĆ NA PODŁOGI I ŚCIANY?

Drewno w łazience sprawia, że wnętrze wydaje nam się przytulniejsze i cieplejsze w odbiorze, dlatego tak wielu z nas marzy o drewnianej podłodze w pokoju kąpielowym czy też o drewnianych panelach ściennych. Jakie drewno wybrać do łazienki oraz jak je odpowiednio impregnować?


🧡 Decydując się na drewnianą podłogę w łazience, najlepsze będą deski oraz parkiet w większych formatach, które charakteryzuje minimalna ilość złączeń, czyli potencjalnych miejsc wnikania wilgoci. Wybierając drewno do pokoju kąpielowego należy zwrócić uwagę na jego parametry. Im mniejszy skurcz drewna w kontakcie z wilgocią, tym mniejszym odkształceniom ulegną deski, dlatego na podłogę w łazience polecane jest drewno klejone, którego warstwy gwarantują minimalny współczynnik skurczu.
🧡 Z polskich drzew polecane są: dąb, modrzew, jesion oraz jawor, natomiast z egzotycznych: tek, iroko, jatoba, cedr oraz badi.
🧡 Alternatywą dla drewna są płytki drewnopodobne z terakoty lub gresu, doskonale imitujące drewno, czy też fornirowane elementy z płyty wiórowej wilgocioodpornej - doskonale sprawdzą się jako okładzina ścienna.
🧡 Drewno w łazience należy impregnować, chroniąc je przed wilgocią, grzybami domowymi, pleśnią oraz sinizną. W tym celu najlepiej posłuży nam lakier poliuretanowy, uretanowy lub uretanowo-alkaidowy. Lakierowanie drewna egzotycznego jest trudniejszego niż rodzimego, dlatego drewno egzotyczne należy wcześniej potraktować podkładem neutralizującym zawarte w nim olejki. Alternatywą dla lakierowania jest polecane coraz częściej przez specjalistów olejowanie drewna, które solidnie je impregnuje, ale również może przyciemnić jego barwę.
🧡 Lakierowaną powierzchnię drewna należy przecierać wilgotną szmatką z dodatkiem specjalistycznego środka do czyszczenia tego rodzaju powierzchni. Przy olejowanych deskach trzeba liczyć się z konsekwentnym, powtórnym olejowaniem desek, szczególnie w miejscach na podłodze, gdzie drewno jest mocno użytkowane zaleca się wykonywać taki zabieg co 2 miesiące. W rezultacie odpowiednio konserwowane drewno posłuży nam na długie lata.zdjęcia: projekt własny/2019

Jedyne Takie Wnętrza - projektowanie mieszkań Gdańsk, Kraków, Warszawa, Wrocław

4 komentarze:

  1. Nie powiem, bo pomysłowo... Mnie interesują nowoczesne małe domy, także na pewno łazienka będzie też niewielkich rozmiarów. Także taka koncepcja byłaby w sumie idealna na przyszłą, moją łazieneczkę. Świetny artykuł i wręcz doskonały pomysł na łazienkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właściwie to ja sama sobie sprawdzam, co mam robić i jak mam działać, ale powiem Wam, że pod tym kątem zerkam także na takie https://www.dieschenke.org/farmhouse-wnetrza-w-stylu-modern-farmhouse/ podpowiedzi. W sumie lubię blogi wnętrzarskie, bo to dla mnie naprawdę fajny aspekt. Sporo można się dowiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja ostatnio zastanawiałam się jak urządzić nasz balkon i tutaj https://polskiebudowlane.pl/portal/jak-urzadzic-balkon/ znalazłam dużo inspiracji. Jak tylko się ociepli mam zamiar zacząć działać. Póki co posprzątałam cały balkon :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © JEDYNE.TAKIE.WNĘTRZA , Blogger