Drabina w aranżacji wnętrz – praktycznie i dekoracyjnie!




Chyba nikt nie przypuszczał, że zwykła, niepozorna drabina okaże się aranżacyjnym hitem. Drabiny pojawiają się we wnętrzach już od kilku sezonów i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Zastanawiasz się, jak wykorzystać drabinę w urządzaniu wnętrz? Poniżej znajdziesz garść inspiracji od Kasi z bloga Morizon.

Skąd w ogóle popularność drabiny, która do niedawna kojarzona była wyłącznie z remontem? Jednym z obecnych trendów jest eksponowanie we wnętrzach przedmiotów użytkowych – nawet takich, które nie wyróżniają się specjalnymi walorami estetycznymi. Drabina wpisuje się w te tendencje idealnie. W zależności od wyglądu, materiału wykonania, wielkości czy sposobu jej przymocowania albo ustawienia, wpasuje się w różne aranżacje i może pełnić rozmaite funkcje, nie tylko ozdobne. Oto kilka najciekawszych zastosowań tego przedmiotu we wnętrzach.


Oryginalny wieszak


Oparta o ścianę bambusowa drabinka jako wieszak na ręczniki zapoczątkowała modę na drabiny we wnętrzach. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich łazienkach. Jeśli zdecydujesz się na drabinę ze stopniami zamiast szczebelków, zyskasz miejsce na niezbędne podczas codziennej toalety akcesoria i kosmetyki.

Z kolei przymocowana do ściany poziomo drabina stanie się oryginalnym wieszakiem na ubrania. Do szczebli wystarczy przymocować haczyki albo umieścić na nich zwykłe wieszaki ubraniowe. Ten oryginalny gadżet z pewnością doda charakteru (zwykle nudnemu) przedpokojowi.



Półka, regał, a nawet szafa


W sklepach oferujących designerskie meble pojawia się wiele nowoczesnych mebli inspirowanych właśnie drabiną. Taki regał bądź półkę bez trudu wykonasz także samodzielnie. Pojedynczą drabinę oprzyj o ścianę – szerokie stopnie stworzą półki, na których ustawisz książki, ozdoby i pudełka do przechowywania. W przedpokoju to rozwiązanie sprawdzi się jako półka na buty, torebki czy drobne akcesoria.

Na górze podwójnej drabiny wystarczy zamocować drążek, zaś na stopniach położyć półki, aby powstała niewielka, przenośna garderoba. Większa podwójna drabina z półkami to już pokaźnych rozmiarów mebel, który spełni funkcję na przykład domowej biblioteczki albo regału do pokoju dziecięcego. Możesz połączyć w ten sposób dwie, a nawet trzy drabiny. Powstały regał wykorzystasz też jako ściankę działową – dzięki ażurowej konstrukcji nie przytłoczy wnętrza.



Stylowy kwietnik z drabiny


Drabina pełna kwiatów to idealna propozycja dla miłośników zieleni. Szczególnie pięknie na takim kwietniku prezentują się rośliny wiszące. Możesz umieścić go zarówno w domu, jak i na balkonie (wówczas nie zapomnij o impregnacji!). Wiszące doniczki z haczykami przymocuj do szczebelków pojedynczej drabiny – rośliny zostaną pięknie wyeksponowane i nie będą zabierać cennej przestrzeni.

Patent ten sprawdzi się również w kuchni – małą drabinkę oprzyj o ścianę nad blatem i umieścić na niej ulubione zioła w doniczkach. Podczas gotowania będziesz mieć je zawsze pod ręką.



Stolik do zadań specjalnych


Niska, dwustopniowa drabinka-taboret zastąpi stolik nocny w sypialni, w sam raz na lampkę i drobiazgi. Może też zamienić się w stolik pomocniczy podczas imprez.


Niebanalna dekoracja


Drabina udekorowana światełkami, na przykład cotton balls albo łańcuchem zwykłych lampek choinkowych, to dekoracja, która wprowadzi do wnętrza bardzo przytulny nastrój. Idealnie sprawdzi się w ciepłej, skandynawskiej sypialni. Innym pomysłem na oryginalną ozdobę wnętrza jest ramka na zdjęcia z drabiny. Drabinę możesz przymocować do ściany, a w przestrzeni między szczeblami umieścić ulubione fotografie lub przyczepić zdjęcia za pomocą spinaczy do rozwieszonego wzdłuż szczebli sznurka.





Jak widzisz, drabina to znakomity dodatek – wielofunkcyjny, designerski i niedrogi – który bez trudu dopasujesz do charakteru wnętrza. Przykłady? Jasne, surowe drewno i biel znakomicie wpasują się w aranżacje w skandynawskim stylu, a ciemne drewno ozdobi klasyczne wnętrza. Metalowa drabina to dobry wybór w przypadku wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym czy industrialnym.

W większości wymienionych przypadków drabina nie wymaga mocowania do ścian, więc stanowi mobilne rozwiązanie, idealne dla osób, które często wprowadzają zmiany we wnętrzach albo dla tych, którzy wynajmują mieszkanie i nie mogą zbyt mocno ingerować w jego wygląd.
Copyright © JEDYNE.TAKIE.WNĘTRZA , Blogger